Učitelé dětem

 

HRÁTKY S KŘEMÍLKEM A VOCHOMŮRKOU

 

Vážení rodiče, milé děti, jak jsme již oznámili, spouštíme pro Vás vzdělávací okénko „Učitelé dětem“. Každé pondělí, středu a pátek zveřejníme úkoly, náměty a inspirace k tématům, které zahájíme videem. Začínáme ve středu 1. dubna 2020. Občasná videa zveřejníme také na Facebookové stránce MŠ. Pokud se s námi chcete podělit o radosti ze společné práce, můžete nám napsat nebo poslat fotografie na e-mail: mslechowiczova.ruzne@seznam.cz nebo přidat do komentáře pod aktuální video na našem Facebooku. Z Vašich fotografií pak vytvoříme společnou „Fotogalerii Křemílka a Vochomůrky“ na Rajče.net.

Fotogalerie Křemílka a Vochomůrky


Něco navíc od Křemílka a Vochomůrky pro budoucí prvňáčky…

V září už budu školákem


Křemílek a Vochomůrka přicházejí…

1. video – Hrátky s Křemílkem a Vochomůrkou

(Použitá hudba: Jaroslav Celba)

 

1. 4. 2020

1. Křemílek s Vochomůrkou Vám dali návod, jak si vyrobit dětskou křížovku. Zkuste to, bude to zábava nejen pro Vás, ale hlavně pro děti.

                                                                            

 

2. Můžete si také s Křemílkem a Vochomůrkou zasadit hrášek a pozorovat, jak roste.

Postup – Sázíme hrách s Křemílkem a Vochomůrkou


3. 4. 2020

3. Křemílek s Vochomůrkou mají rádi Velikonoce. Protože se jejich čas rychle blíží, zkusme si je společně přivolat hezkým výrobkem. Pokuste se vymyslet a vytvořit jakýkoliv výrobek s velikonoční tematikou z věcí, které běžně najdete doma. Fotografie hotových výrobků nám můžete zaslat na e-mail: mslechowiczova.ruzne@seznam.cz nebo vložit na náš Facebook pod příspěvek. Těšíme se na velikonoční galerii, kterou tak společně vytvoříme!

 

4. Zábavné házení neposednou vlaštovkou s Křemílkem a Vochomůrkou.

                          

Postup – Neposedná vlaštovka Křemílka a Vochomůrky


6. 4. 2020

5. Křemílek s Vochomůrkou si zasadili semínko. Čekají, až jim vyroste, a potřebují se trošku protáhnout. Můžete to zkusit také.

Zábavné cvičení s Křemílkem a Vochomůrkou
Protáhnout se mohou i prstíky

 

6. Po cvičení dostali Křemílek a Vochomůrka chuť na něco dobrého. Udělejte si s nimi zdravou svačinku z ovoce či zeleniny.

Postup – Jak si vyrobit zdravé mlsání


8. 4. 2020

7. Křemílek a Vochomůrka mají svůj domov v pařezové chaloupce v lese a určitě se jim tam moc líbí. Když je venku nevlídno, třeba prší nebo fouká, vymýšlejí si různou zábavu, aby jim bylo veseleji. Můžete se také zabavit a postavit si z čehokoliv, co doma najdete, takový svůj hezký domeček.

                                                                                               

Postup – Stavíme domeček

 

8. Křemílek s Vochomůrkou si taky rádi hrají. Z hrášku, který jim zůstal, si vyrobili stavebnici. Poradí Vám, jak na to.

Postup – hrášková stavebnice


Křemílek a Vochomůrka se připravují na Velikonoce…

2. video – Hrátky s Křemílkem a Vochomůrkou

(Použitá hudba: Jaroslav Celba, Suchý a Šlitr)

 

10. 4. 2020

9. Velikonoce se pomalu blíží a sluníčko připravilo pro Křemílka a Vochomůrku papírové velikonoční vajíčko. Vyzkoušíš si to také?

Postup – Vajíčko pro Křemílka a Vochomůrku

 

10. Křemílek s Vochomůrkou ve videu vázali mašličky, uvažte si také nějaké.

Postup – Vázání mašliček s Křemílkem a Vochomůrkou


13. 4. 2020

11. Najdete, tak jako Křemílek a Vochomůrka, která vajíčka patří k sobě?

Postup – Půlená vajíčka Křemílka a Vochomůrky

 

12. Pomozte Křemílkovi a Vochomůrkovi nakrmit zajíčka a užijte si společně spoustu legrace.

Postup – Jak Křemílek s Vochomůrkou krmili zajíce


15. 4. 2020

13. Křemílek s Vochomůrkou jsou unavení a chystají se spát. Aby se jim dobře odpočívalo, přečte jim sluníčko velikonoční pohádku o zajíčkovi Kuliferdovi.

Pohádka o zajíčkovi

 

14. Prohlédni si dobře obrázky zajíčků a najdi na nich 5 rozdílů.


17. 4. 2020

15. Jarní sluníčko pomalu probouzí přírodu, která celému světu ukazuje spoustu krásné podívané a nabízí možnosti, jak ji využít. Křemílek a Vochomůrka už zasadili semínka, oslavili společně s Vámi Velikonoce, připravili zábavné úkoly a teď už se spolu se sluníčkem chystají na další jarní radovánky v přírodě, odkud Vám posílají další úkol.

Postup – Výroba herbáře

Co je to za květinu – hádanky?

 

16. Když venku svítí sluníčko, jdou Křemílek s Vochomůrkou na procházku, na které si užijí spoustu zábavy. Přidáte se také?

Hravá jarní procházka


Křemílek s Vochomůrkou se rozhodli, že si zacvičí…

3. video – Cvičení s Křemílkem a Vochomůrkou

(Použitá hudba: Jaroslav Celba, Suchý a Šlitr, Mirai)

 

20. 4. 2020

17. Křemílek a Vochomůrka čekají, až jim semínko vyroste, a mají dlouhou chvíli. Rádi by měli něco jarního a veselého ve své chaloupce už teď. A v tom je to napadlo – poskládají si z papíru barevný tulipánek! Chtěli byste to také zkusit, ale nevíte, jak na to? Nevadí! Kamarádi z pařezové chaloupky pro Vás nakreslili návod, díky kterému to zvládnete jedna dvě!

Postup – skládání jednoduššího tulipánu

 

18. Byla to pro Vás hračka? Potom můžete zkusit poskládat ještě jeden tulipánek. Je o něco složitější, ale rodiče nebo starší sourozenci Vám jistě rádi pomohou. Odměnou Vám bude další kousek jara u Vás doma.

Postup – skládání složitějšího tulipánu

 

19. Na jarní procházce našli Křemílek s Vochomůrkou vrbové větvičky. Přemýšleli, co by s nimi udělali. Nakonec Křemílka napadlo, že si vyrobí házecí kroužky a procvičí si svou přesnost. Přidáš se k nim i ty?

Postup – házení kroužků


POHÁDKA O SMUTNÉ ŠKOLCE

aneb

Co se u nás děje, když je školka zavřená…

 

Pohádka o smutné školce

(Použitá hudba: Jaroslav Celba)


22. 4. 2020

20. Křemílek a Vochomůrka se doma nenudí. Tentokrát je napadlo něco si vymodelovat. Moc se jim to líbilo a užili si zábavu při společném tvoření. Můžeš to zkusit také.

Postup – výroba domácí plastelíny

 

21. Křemílek s Vochomůrkou mají dlouhou chvíli a přemýšlí, co by si hezkého postavili. V chaloupce našli kostky, brčko a míček. Co asi vymyslí?

Postup – foukací dráha


24. 4. 2020

22. Křemílek a Vochomůrka měli jednou v pařezové chaloupce dlouhou chvíli. Když tak přemýšleli, čím by si ji ukrátili, napadlo je, že by si mohli vyrobit skládačku. Papír, nůžky i pastelky v chaloupce měli a nic víc k tomu nebylo potřeba – pustili se tedy do toho. Křemílek vyrobil skládanku pro Vochomůrku a Vochomůrka pro Křemílka. Skládání je moc bavilo a procvičili si při něm ruce, oči i hlavu.

Postup – skládanka

23. Křemílek a Vochomůrka si volné chvíle krátí housenkovými závody. Najdi si někoho, kdo s tebou bude závodit, společně si poskládejte housenky a závody mohou začít.

Postup – výroba housenky


Křemílek s Vochomůrkou dělají jarní úklid…

4. video – Křemílek a Vochomůrka uklízejí pařezovou chaloupku

(Použitá hudba: Jaroslav Celba, Loutkové divadlo Šikulka, Johann Strauss)

 

27. 4. 2020

24. Křemílek s Vochomůrkou našli při úklidu své chaloupky spoustu různých knoflíků. Co s nimi? Křemílka napadlo, že by pro děti mohli vymyslet knoflíčkovou hru.

Postup – knoflíková hra

 

25. Křemílek s Vochomůrkou při jarním úklidu sušili prádlo a v krabičce jim zůstala spousta barevných kolíčků. Tentokrát dostal nápad Vochomůrka. Vždyť kolíčky nemusí být jen na věšení prádla. Krabičku z každé strany barevně označil a začala další príma zábava.

Postup – barevná krabička


29. 4. 2020

26. S Křemílkem a Vochomůrkou se můžeš stát i kouzelníkem, vědcem nebo dokonce i hasičem – stačí ti k tomu jednoduché pokusy. Popros někoho dospělého o pomoc a můžete začít!

Postup – zábavné pokusy

 

27. Sluníčko si pro Křemílka s Vochomůrkou připravilo další hru. Zkus si ji i ty.

Postup – Legohrátky


1. 5. 2020

28. Křemílek a Vochomůrka si vyšli na procházku jarní přírodou a moc se jim líbily krásně rozkvetlé stromy. Až půjdete na procházku s rodiči, můžete se pod rozkvetlým stromem vyfotit a fotku poslat Křemílkovi s Vochomůrkou do jejich společné galerie – mslechowiczova.ruzne@seznam.cz


Křemílek s Vochomůrkou budou vařit…

5. video – Křemílkovi s Vochomůrkou kručí v břiše

(Použitá hudba: Jaroslav Celba, Waldemar Matuška, Divadlo Úsměv)

 

4. 5. 2020

29. Křemílek s Vochomůrkou zpívali se sluníčkem ve videu krásnou písničku pro maminky, zkuste se ji naučit také a mamince ji pak můžete pro radost zazpívat.


6. 5. 2020

30. Křemílka s Vochomůrkou napadlo, že sluníčku něco upečou ke svátku maminek. Můžete se přidat! A určitě vám s tím doma někdo dospělý pomůže. A po pečení si Křemílek a Vochomůrka zkoušeli nakreslit srdíčko pro maminku. Zkuste to také!

Postup – dárky pro maminku


8. 5. 2020

31. Milé děti, v neděli slaví svátek všechny maminky. Objetí a pusinka udělá mamince radost a můžete jí vyrobit i malý dáreček – přání nebo třeba srdíčko. Jestli nevíte jak na to, Křemílek s Vochomůrkou vám poradí.

Postup – přáníčko pro maminku


Křemílek s Vochomůrkou si vyjeli na výlet…

6. video – Křemílek a Vochomůrka ve městě

(Použitá hudba: Jaroslav Celba, Štístko a Poupěnka, Divadlo Úsměv)

 

11. 5. 2020

32. Milé děti, Křemílek s Vochomůrkou si výlet ve městě moc užili a zažili spoustu legrace. I vy můžete s rodiči vyrazit na výlet na některé pěkné město v Ostravě a poslat nám z Vašeho výletu fotku nebo obrázek.


13. 5. 2020

33. Křemílek a Vochomůrka už se vrátili z výletu do města, a to, jak v přírodě všechno kvete, se jim tak zalíbilo, že si v pařezové chaloupce připravili květinkovou hru. Přestože k přípravě potřebovali jen papír, fix, nůžky a pastelky, byla to hra, u které se museli pořádně zamyslet. Než ji dohráli, z hlavy se jim už pořádně kouřilo; ale podařilo se! Zkusíš to taky? Popros některého z dospělých, aby si zahrál s Tebou; společně to určitě zvládnete.

Postup – květinkové sudoku

 

34. Křemílek s Vochomůrkou se rozhodli jít skotačit ven. Vzali si barevné křídy, svačinku a šli si hrát. Nakreslili si různá stanoviště, cvičili a sportovali.

Postup – malování na chodník


15. 5. 2020

35. Jarní louky jsou plné voňavého kvítí, v parcích kvetou stromy a keře, včeličky mají plno práce s opylováním. Křemílek a Vochomůrka se jednoho krásného dne vypravili ven a na paloučku v lese uviděli plno krásných bílých hlaviček, které vykukovaly z trávy. Byly to kopretiny. Budete-li chtít, můžete si takovou kopretinku sami vyrobit.

Postup – kopretina

 

36. Venku se probouzí nejen kytičky, stromečky, ale i zvířátka a hmyz. Křemílek a Vochomůrka potřebují poradit s hádankami, které si pro ně připravilo sluníčko. Pomůžeš jim? (Pokud bude hádanka příliš těžká, můžeš se podívat na obrázky a vybrat ten správný.)

Hádanky – hmyz


Křemílek s Vochomůrkou se vrací do mateřské školy a poznávají, jaká nová pravidla na ně čekají – tak jako na vás, děti…

7. video – Křemílek s Vochomůrkou ve školce

(Použitá hudba: Jaroslav Celba, Divadlo Úsměv, Dáda Patrasová, Míša Růžičková, neznámý interpret)

Tímto videm se s vámi loučíme a těšíme se na společné zážitky, tentokrát už v mateřské škole! 🙂